Najciekawsze cytaty Lao Tzu – TOP 20

Laozi to półlegendarna postać, której przypisuje się autorstwo pierwszej taoistycznej księgi Tao Te Ching. Przeczytaj cytaty nauczyciela Lao Tzu!

Aktualizowane 16 czerwca, 2025 przez redaktora: Jacek Jacek

Lao Tzu (znany też jako Laozi lub Lao Tze) to pierwszy filozof chińskiego taoizmu i rzekomy autor Tao Te Ching (Daodejing), pierwotnego pisma taoistycznego. Do dziś nie wiadomo, czy postać ta istniała naprawdę, gdyż nie ma na to historycznych dowodów. Niektórzy jednak twierdzą, że “Stary Mistrz” mógł być nawet nauczycielem Konfucjusza. Bez względu na liczne legendy, Laozi przypisuje się autorstwo wielu nauk zawartych w pismach taoistycznych. Przeczytaj 20 najciekawszych cytatów Lao Tzu

Kluczowe zasady filozofii Tao – jak zrozumieć mądrość Lao Tzu?

Aby w pełni pojąć znaczenie cytatów Lao Tzu, warto zapoznać się z kilkoma fundamentalnymi pojęciami jego filozofii. Sercem taoizmu jest Tao (lub Dao), co można tłumaczyć jako „Droga” lub „Ścieżka”. To nieuchwytna, fundamentalna siła, która jest źródłem wszystkiego i rządzi naturalnym porządkiem wszechświata. Celem człowieka nie jest walka z tą siłą, ale zrozumienie jej i życie w zgodzie z nią. Drugą kluczową zasadą jest Wu Wei, czyli „działanie przez niedziałanie” lub „bez-wysiłkowe działanie”. Nie oznacza to bierności, ale rezygnację z siłowego forsowania swojej woli i działanie w sposób spontaniczny, intuicyjny i zharmonizowany z naturalnym biegiem rzeczy – tak jak woda, która omija przeszkody, a nie próbuje ich zniszczyć.

Równowaga i prostota jako droga do szczęścia

W myśli Lao Tzu nieustannie przewija się motyw równowagi (symbolizowanej przez Yin i Yang) oraz prostoty. Cytaty takie jak „Niektórzy tracą, ale zyskują, inni zyskują, a jednak tracą” podkreślają, że życie jest cyklem, w którym przeciwieństwa się uzupełniają. Zrozumienie tego pozwala zaakceptować zarówno sukces, jak i porażkę jako naturalne elementy Drogi. Z kolei dążenie do prostoty jest antidotum na chaos i pragnienia generowane przez społeczeństwo. Rezygnacja z pogoni za bogactwem, sławą i nieustanną stymulacją, o której mówi cytat „Ten, kto wie, że ma wystarczająco dużo, jest bogaty”, prowadzi do wewnętrznego spokoju i prawdziwej wolności.

Jak wcielić filozofię Tao w codzienne życie?

Starożytna mądrość Lao Tzu jest zaskakująco aktualna i może być potężnym narzędziem w radzeniu sobie z wyzwaniami współczesnego świata. Oto kilka praktycznych sposobów na jej zastosowanie:

Zacznij od małych kroków i pokonaj prokrastynację

Słynne zdanie: „Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku” to najpotężniejsze lekarstwo na prokrastynację i poczucie przytłoczenia. Zamiast paraliżować się ogromem wielkiego celu (np. zmiana kariery, nauka języka), skup całą swoją energię na pierwszym, najmniejszym możliwym do wykonania kroku. Zrób go dzisiaj. Jutro zrób kolejny. Ta filozofia małych kroków buduje impet i pewność siebie, sprawiając, że nawet najdłuższa podróż staje się osiągalna.

Praktykuj „Wu Wei”, odpuszczając potrzebę kontroli

Żyjemy w kulturze obsesyjnej kontroli i planowania. Zasada Wu Wei uczy, aby odpuścić. W pracy może to oznaczać zaufanie do procesu i umiejętności swojego zespołu, zamiast mikrozarządzania. W relacjach – akceptację drugiej osoby taką, jaka jest, bez prób jej „naprawiania”. Kiedy napotykasz opór, zamiast pchać mo

1. Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku.

2. Prostota, cierpliwość, współczucie. Te trzy są twoimi największymi skarbami. Prosty w działaniu i myślach, powracasz do źródła istnienia. Cierpliwy zarówno w stosunku do przyjaciół, jak i wrogów, zgadzasz się z tym, jak się rzeczy mają. Współczując sobie, jednoczysz wszystkie istoty na świecie.

3. Poznać innych to inteligencja; poznać siebie to prawdziwa mądrość. Panować nad innymi to siła; panować nad samym sobą to prawdziwa moc.

4. Prawda nie zawsze jest piękna, a piękne słowa prawdziwe.

5. Dbaj o to, co myślą inni ludzie, a zawsze będziesz ich niewolnikiem.

6. Jeśli rozumiesz innych, jesteś mądry. Jeśli rozumiesz siebie, jesteś oświecony. Jeśli pokonujesz innych, jesteś potężny. Jeśli przezwyciężysz siebie, masz siłę.

7. Życzliwość w słowach tworzy pewność siebie. Życzliwość w myśleniu tworzy głębię. Życzliwość w dawaniu tworzy miłość.

8. Reaguj inteligentnie nawet na inteligentne traktowanie

9. Dbaj o koniec, tak jak o początek.

10. Niektórzy tracą, ale zyskują, inni zyskują, a jednak tracą.

11. Mistrz obserwuje świat, ale ufa swojej wewnętrznej wizji. Pozwala rzeczom przychodzić i odchodzić. Woli to, co jest w środku, od tego, co jest na zewnątrz.

12. Ci, którzy wiedzą, nie rozmawiają. Ci, którzy mówią, nie wiedzą. Zamknij usta, zablokuj zmysły, stępisz ostrość, rozwiązujesz węzły. To jest pierwotna tożsamość. Bądź jak Tao. Nie można się do niego zbliżyć, ani od niego odstąpić. Nieustannie się poddaje. Dlatego trwa.

13. Nie podbijaj świata siłą, bo siła powoduje tylko opór. Ciernie wyrastają, gdy przechodzi armia. Po wielkim zwycięstwie następują lata nędzy. Rób tylko to, co trzeba, bez użycia przemocy.

14. Ten, kto wie, że ma wystarczająco dużo, jest bogaty. 

15. Nikt nie może mnie obrazić, bo nie chcę szacunku. Nikt nie może mnie pokonać, bo zrezygnowałem z wygranej. Jak możesz mnie pokonać? Możesz pokonać tylko kogoś, kto chce wygrać.

16. Pustka wydaje się jałowa, ale jest nieskończoną pełnią.

17. Jeżeli szukasz spełnienia u innych, nigdy nie będziesz naprawdę spełniony.

18. Nie ma większej iluzji niż strach.

19. Nie większe zło niż przygotowanie się do obrony.

20. Nie ma większego nieszczęścia niż posiadanie wroga.

Spodobały ci się cytaty Lao Tzu? Zobacz też: Sentencje łacińskie o życiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *