Co zrobić, żeby nie jeść słodyczy?

Każdego z nas czasem nabiera chęć na coś słodkiego. Jednak nadmierne spożywanie cukru ma zgubne konsekwencje zdrowotne. Jak więc przestać jeść słodkie?

Każdego z nas czasem nabiera chęć na coś słodkiego. Dopóki dzieje się tak raz na jakiś czas, nie ma z tym większego problemu. Jednak nadmierne spożywanie cukru ma zgubne konsekwencje zdrowotne. Efekty widoczne są nie tylko w obwodzie pasa, ale cierpią przez to nasze narządy wewnętrzne, a nawet samopoczucie. Zatem co zrobić, żeby nie jeść słodyczy? Czy istnieją sposoby na zaprzestanie podjadania?

Cukier – wróg nr 1 dla naszego zdrowia

Zdaniem niektórych badaczy cukier może uzależniać w podobny sposób, co kokaina czy heroina. Gdy raz spróbujemy słodycze, trudno się oprzeć podjadaniu czekoladek, batoników oraz innych słodzonych produktów.

Na szczęście, jak z każdym innym nałogiem, również cukier można odstawić. Często sygnałem alarmowym, który motywuje do zmiany nawyków, jest rosnąca waga, czy niepokojące badania krwi, np. wysoki poziom glukozy.. Nie warto jednak czekać na widoczne skutki nadmiernego jedzenia słodyczy, by ograniczyć ten element diety, a nawet całkowicie go wykluczyć.

Jak podwyższony cukier wpływa na nasze zdrowie? Niekontrolowane jedzenie słodyczy, napojów słodzonych i przetworzonych może powodować m.in.:

  • Nasilenie objawów trądziku. Zwiększenie wydzielania insuliny może prowadzić do zaburzeń hormonów androgenicznych oraz wzrostu poziomu sebum sprzyjających trądzikowi.[1]
  • Choroby serca. Badania dowodzą, że nadmierne spożywanie cukru może prowadzić do wzrostu trójglicerydów oraz ciśnienia krwi, co związane jest ze zwiększonym ryzykiem ataku serca.[2]
  • Przyspieszenie procesów starzenia. Badania pokazują zależność pomiędzy jedzeniem dużych ilości słodyczy z degradacją włókien kolagenu i elastyny.[3]
  • Zwiększenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Dieta bogata w słodkie produkty może prowadzić do rozwoju insulinoodporności.
  • Zwiększenie ryzyka nowotworów. Nadmiar cukru we krwi sprzyja powstawaniu przewlekłych stanów zapalnych.[4]
  • Stłuszczenie wątroby. Nie tylko tłuszcz oraz alkohol niszczą wątrobę. Nadmiar fruktozy również może powodować jej stłuszczenie.[5]

Jak ograniczyć cukier? 7 sposobów na słodki detoks

Zastanawiać się, co zrobić, żeby nie jeść słodyczy? Ograniczenie cukru w diecie wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Jasne, potrzeba do tego nieco samozaparcia, dlatego taki „odwyk” warto robić stopniowo.

1. Pozbądź się słodyczy z domu

Nic tak bardzo nie kusi, jak świadomość, że na dnie szafki lub w spiżarni czeka na Ciebie paczka ciastek lub nawet czekolada z poprzednich świąt.

2. Jedz więcej owoców

Tak, pewnie powiesz, że dla uzależnionego od ciast i pralinek owoce to marny zamiennik. Gdy jednak nie będziesz mieć pod ręką słodyczy, zobaczysz, że soczysta gruszka lub kiść winogron wystarczająco „wyciszają” głód.

3. Rusz się!

Uzależnienie to w dużej części pewien fizyczny nawyk, np. podjadanie czekoladek. Dlatego najlepiej jest zająć umysł inną czynnością. Doskonale sprawdzają się ćwiczenia – jogging, jazda na rowerze, aerobik, siłownia. Przy okazji możesz wyrzucić z siebie nieco frustracji związanych z proces odstawiania słodyczy.

4. Sprawdzaj, co jesz

Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować słodyczy, ogranicz ilość cukru oraz świadomie wybieraj desery. Czasem zamiast kupienia dużej paczki ciastek lepiej jest samemu zrobić podwieczorek lub upiec ciasto. Wówczas masz wpływ na to, co tak naprawdę jesz. Piekąc, warto zmniejszyć ilość cukru w przepisie, a najlepiej zastąpić go zamiennikiem, np. miodem, erytrolem lub ksylitolem.

5. Jedz pełne posiłki

Uzależnienie od cukru często zaczyna się od podjadania między posiłkami. Jeśli będziesz jeść pełnowartościowe posiłki częściej, lecz w mniejszych porcjach, zmniejszy się Twoja chęć na dojadanie.

6. Żuj gumę

To stary sposób, który dobrze się sprawdza. Żucie gumy bez cukru pomoże Ci zapanować nad słodyczowym głodem.

7. Jedz orzechy

Włoskie, brazylijskie, ziemne, nerkowce, migdały… Jest ich wiele rodzajów i świetnie nadają się na zdrowe przekąski zamiast słodyczy. Dodatkowo zawierają sporo kwasów omega.


Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci ograniczyć jedzenie słodyczy. Pamiętaj – nawet, jeśli będziesz przeżywać kryzysy podczas rzucania słodkiego nałogu, nie rezygnuj. Poniżej podaję jeszcze kilka porad dla osób, dla uzależnionych od cukru:

  • zacznij dzień od porządnego śniadania;
  • czytaj etykiety – cukier dodaje się nie tylko do słodyczy, ale i ketchupów, jogurtów i płatków śniadaniowych;
  • rób własne przekąski, np. granolę, sałatki;
  • wysypiaj się;
  • unikaj zbyt wczesnych kolacji;
  • zwiększ podaż białka w diecie;
  • jedz więcej owoców i warzyw;
  • gotuj w domu zamiast jedzenia na mieście.

Cukier wcale nie krzepi, jak mówiła PRL-owska propaganda – wręcz przeciwnie, brutalnie mówiąc, może nawet skrócić Twoje życie. Dlatego warto dla własnego zdrowia i samopoczucia zdecydować się na redukcję słodkich produktów w diecie.


[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4884775/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4856550/

[3] https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmed.2022.837222/full

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8540232/

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29408694

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *