Borowina to odżywczy surowiec, który nadaje się nie tylko do popularnych leczniczych kąpieli i okładów, ale też świetnie sprawdza się podczas zabiegów na twarz i na włosy! Przeczytaj, jakie efekty daje maseczka z borowiny!
Co to jest borowina?
Chociaż wielu osobom kojarzy się z owocami, borowina to nic innego jak… torf, który powstał z obumarłej roślinności bagiennej tysiące lat temu. Zalicza się ją do grupy osadów humusowych. Surowiec ten jest drugim, po wodzie mineralnej, naturalnym bogactwem Polski.
Borowina wyróżnia się niezwykłymi właściwościami leczniczymi, dlatego też nazywana jest często „polskim złotem”. Ma szerokie zastosowanie w lecznictwie uzdrowiskowym.
Do zabiegów kosmetycznych wykorzystywany jest specjalnie oczyszczony i przetworzony produkt. Najczęściej stosuje się go do kąpieli i okładów na całe ciało. Szczególnie warto nakładać borowinę na twarz, gdyż ma genialne wprost działanie redukujące zmarszczki!
Polecam: Jak poprawić owal twarzy? 10 naturalnych sposobów
Jak działa borowina i jakie ma właściwości?
W skład borowiny wchodzą m.in:
- garbniki: łagodzą podrażnienia, zmniejszają uczucie swędzenia i pieczenia, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, pomagają zwalczać infekcje;
- aminokwasy, fulwokwasy i fenolokwasy: mają korzystny wpływ na skórę alergiczną;
- bituminy (związki o charakterze estrogenowym): regenerują, pobudzają skórę do odnowy komórek oraz aktywizują syntezę kolagenu i elastyny;
- kwasy huminowe: działają antyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo.
Ze względu na zawartość cennych składników borowina znalazła zastosowanie w leczeniu:
- schorzeń narządu ruchu,
- chorób reumatycznych,
- procesów pourazowych,
- chorób wewnętrznych,
- chorób ginekologicznych i urologicznych.
Wykorzystuje się ją także w dermatologii oraz kosmetologii.
Borowina na twarz (domowa maseczka borowinowa): jakie daje efekty?
Maseczka z borowiny działa regenerująco i odmładzająco na skórę twarzy. W efekcie cera nabiera zdrowszego kolorytu, staje się bardziej elastyczna, gładka i jędrna. Pod wpływem maseczki poprawia się bowiem krążenie krwi i limfy, oddychanie tkankowe oraz procesy oksydoredukcyjne. Dzięki temu, że maska z borowiny wnika głęboko w skórę, normalizuje napięcie mięśni mimicznych i spłyca zmarszczki. Usuwa również zmiany barwnikowe i blizny. Właściwości absorpcyjne i antybakteryjne borowiny sprawiają, że działa oczyszczająco na skórę twarzy.
Maseczka borowinowa zalecana jest na następujące problemy:
- trądzik młodzieńczy,
- rozszerzone pory,
- zwiotczała skóra twarzy i szyi,
- oznaki starzenia się skóry twarzy, szyi i piersi,
- blizny,
- skutki ingerencji kosmetycznej,
- ślady po oparzeniach i odmrożeniach,
- wrażliwa skóra,
- wypadanie włosów.
Borowina nadaje się również do skóry głowy, ponieważ wzmacnia cebulki włosów i stymuluje je do wzrostu.
Zobacz też: Jak poprawić pewność siebie i poczucie własnej wartości?
Borowina na twarz: jak stosować maseczkę z borowiny?
Przed nałożeniem maseczki borowinowej należy zmyć makijaż i dokładnie oczyścić skórę twarzy. Pojemnik z preparatem warto umieścić na kilka minut w misce z gorącą wodą i wymieszać jego zawartość do uzyskania jednorodnej konsystencji.
Podgrzaną maseczkę nakłada się na skórę twarzy z pominięciem okolic oczu i ust, a następnie pozostawia na ok. 20-25 minut. Zabieg dobrze jest przeprowadzić podczas gorącej kąpieli – ciepło pozwala na lepsze wniknięcie substancji w warstwy skóry a wilgotne powietrze zapobiega szybkiemu wysuszeniu maski.
Ważne, aby mięśnie mimiczne twarzy pozostawały w tym czasie nieruchome. Trzeba więc przyjąć wygodną pozycję i zadbać o atmosferę sprzyjającą relaksowi (np. włączyć spokojną muzykę i zapachowe świece). Maseczkę zmywa się ciepłą wodą. Kurację należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu.
Borowina na włosy: jak stosować maskę z borowiny?
Chcąc wykorzystać lecznicze właściwości borowiny na włosy, należy wetrzeć ten preparat w umytą, wilgotną skórę głowy. Następnie zakłada się foliowy czepek i owija głowę grubym ręcznikiem.
Podobnie jak w przypadku maseczki borowinowej na twarz – warto wykonać ten zabieg podczas kąpieli. Po 20÷25 minutach włosy trzeba dokładnie spłukać ciepłą wodą i w razie potrzeby – umyć delikatnym, naturalnym szamponem. Maskę z borowiny zaleca się stosować 1÷2 razy w tygodniu.
Borowina na twarz: skutki uboczne i przeciwwskazania
Osoby, które mają bardzo wrażliwą skórę mogą odczuwać pieczenie po nałożeniu maseczki z borowiny. W takim wypadku należy skrócić czas pozostawienia preparatu na skórze. W rzadkich przypadkach po rozpoczęciu kuracji borowinowej może się pojawić zaostrzenie objawów. Zaleca się wówczas skrócić czas i częstotliwość stosowania maseczki.
Osoby zmagającę się z poważnymi chorobami skóry powinny przed użyciem borowiny skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
W przypadku skłonności do reakcji alergicznych warto wykonać test skórny na wewnętrznej stronie nadgarstka lub zgięcia łokciowego. Jeśli wystąpi silne zaczerwienienie lub pieczenie – należy zrezygnować z użycia preparatu.
Przeciwwskazaniem do stosowania maseczki z borowiny są:
- ostre stany zapalne skóry,
- trądzik różowaty,
- rozszerzone naczynka krwionośne,
- nadmierne owłosienie,
- wyjątkowa wrażliwość skóry.
Przeczytaj też: Co na egzemę? TOP 7 Naturalne, domowe sposoby!
Źródła:
- L. Piejko, Wykorzystanie borowiny do pielęgnacji skóry.
- T. Kłapeć, A. Cholewa, Wstępne badania biologiczne borowiny pozabiegowej w aspekcie możliwości jej wykorzystania w rolnictwie, Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine 2013, Vol. 16, No. 4, 30-34.
- https://www.medycynaludowa.com/pl/metodyka/instrukcja_stosowania_borowiny.html.
Na moim blogu pokazuje wam alternatywną drogę we wszystkich sferach życia. Sama nimi kroczę i też chce, żebyście poszli ze mną. Zapraszam we wspólną podróż!