Naturalne olejki eteryczne stosowane w aromaterapii, w zależności od rodzaju, mają wiele dobroczynnych działań na zdrowie i samopoczucie. Często wykorzystywane są również do odświeżania powietrza w pomieszczeniach i wprowadzania pięknego zapachu do domu. Sprawdź, jakie są najładniejsze zapachy olejków eterycznych.
Ładny zapach olejku eterycznego… czyli jaki?
Olejek eteryczny, który „dobrze pachnie” to pojęcie bardzo subiektywne. W końcu to, co składa się na odczuwanie “ładnego zapachu”, wynika przede wszystkim z naszych osobistych preferencji, a także wcześniejszych pozytywnych lub negatywnych doświadczeń i skojarzeń z danym olejem lub rośliną.
Praktycznie każda osoba inaczej reaguje na różne zapachy. Co więcej, upodobania do danych aromatów mogą się zmieniać z wiekiem, a nawet w zależności od nastroju, pory dnia czy roku.
Poniżej przedstawiam subiektywny ranking najładniejszych zapachów olejków eterycznych, które można stosować, aby wprowadzić do wnętrza wspaniały, naturalny aromat.
5 najładniejszych zapachów olejków eterycznych do aromaterapii
1. Olejek eteryczny grejpfrutowy
Olejek grejpfrutowy łączy w sobie słodycz oraz cytrusowy i delikatnie cierpki aromat. Ten zapach to prawdziwa bomba energetyzującej i rześkiej woni, która odświeża, dodaje energii i niweluje negatywne stany emocjonalne. Mocno cytrusowy zapach przywodzi na myśl okres gorącego lata, odpoczynku i beztroski, dzięki czemu wprawia w dobry nastrój.
Dobrze łączy się z: miętą pieprzową, geranium lub kadzidłem.
2. Olejek eteryczny różany
Intensywne zapachy o odurzających, kwiatowych nutach nie wszystkim przypadają do gustu. W tej gamie aromatów można znaleźć jednak wyjątek – zapach różany. Róża jest powszechnie znana jako „królowa olejków eterycznych”. Jej cenny olejek eteryczny o delikatnej woni przynosi komfort psychiczny i uspokaja. Kojarzy się z delikatnością i wrażliwością. Ze względu na swój “kobiecy charakter” jest szczególnie polecany dla pań. Warto wiedzieć, że dawniej olejek różany uważany był nawet za afrodyzjak (wielu uważa tak do dziś).
Dobrze komponuje się z: kadzidłem, pomarańczą lub lawendą.
3. Olejek eteryczny eukaliptusowy
Olejek eukaliptusowy w aromaterapii jest określany mianem „olejku na drogi oddechowe”. I to nie bez kozery, ponieważ liście tej rośliny są bogate w związek zwany eukaliptolem (lub cyneolem), który poprawia komfort oddychania (zachęca do głębszych oddechów), a także udrażnia drogi oddechowego. Jest świetny do stosowania podczas inhalacji. Aromaterapia przy użyciu olejku eukaliptusowego daje też nieco ostry, czasami chłodzący efekt, a przede wszystkim – odświeża i regeneruje
Dobrze komponuje się z: pomarańczą, kadzidłem lub drzewem cedrowym.
4. Olejek eteryczny pomarańczowy
Jeśli uwielbiasz zapach obieranej pomarańczy czy świeżo wyciskanego soku z tych owoców, istnieje duża szansa, że pokochasz również olejek pomarańczowy.
Ten słodki, cytrusowy olejek eteryczny poprawia nastrój i relaksuje. Jest pomocny przy depresji i napięciu nerwowym. Specjaliści od aromaterapii uważają, że pomarańczowy olejek eteryczny ma właściwości adaptogenne i może wywierać normalizujący wpływ na pracę organizmu.
Dobrze komponuje się z: różą, drzewem sandałowym lub cytryną.
5. Olejek eteryczny lawendowy
To jeden z popularniejszych olejków eterycznych. Spodoba się wszystkim tym, którzy kochają zapach ziół i polnych kwiatów.
Lawenda jest ceniona nie tylko ze względu na charakterystyczną lekko ostrą, kwiatową woń, ale także z uwagi na wszechstronność i szeroki zakres zastosowań. Olejek eteryczny lawendowy sprzyja głębokiemu relaksowi, zachęca do odpoczynku, ułatwia zasypianie. Może też być stosowany w leczeniu drobnych stanów zapalnych skóry. Podobnie jak olejek eteryczny z pomarańczy, lawenda również ma właściwości adaptogenne.
Dobrze komponuje się z: pomarańczą, rumiankiem rzymskim lub miętą pieprzową.
Najgorzej (najintensywniej) pachnące olejki eteryczne
Jeśli szukasz olejków eterycznych, aby rozpylić piękny zapach w pomieszczeniu i dopieścić swoje zmysły, raczej nie wybieraj poniżej wymienionych olejków. Dlaczego? Ich zapachy są bardzo intensywne i ciężkie (nie oznacza to bynajmniej, że nie mają korzystnych właściwości zdrowotnych). Stosuj je z umiarem i w konkretnym celu.
Na te olejki eteryczne uważaj, jeśli chcesz uzyskać ładny zapach w pomieszczeniu:
- olejek eteryczny: oregano
- olejek eteryczny: anyż gwiazdkowaty
- olejek eteryczny: drzewo herbaciane
- olejek eteryczny: koper włoski
- olejek eteryczny: waleriana
- olejek eteryczny: wetyweria
Masz swój ulubiony olejek eteryczny do aromaterapii? Który olejek eteryczny jest Twoim zdaniem najładniejszy? Napisz w komentarzu, jakie zapachy najczęściej stosujesz!
Polecam też: Herbata rumiankowa – na co działa i jak często ją pić?
Na moim blogu pokazuje wam alternatywną drogę we wszystkich sferach życia. Sama nimi kroczę i też chce, żebyście poszli ze mną. Zapraszam we wspólną podróż!